Prečo kúriť drevom?

Kúrenie drevom síce je na jednej strane prácnou záležitosťou, no na strane druhej prináša príjemné teplo a v prípade krbu dokáže vytvoriť jedinečnú atmosféru. Aké sú ale tie praktické výhody kúrenia drevom?

Ekologické spaľovanie

Kúrenie drevom je prijateľným spôsobom aj pre tých, ktorí sa rozhodujú predovšetkým na základe vplyvu na životné prostredie. Drevo totiž neobsahuje zlúčeniny síry ani ťažkých kovov. Celkové množstvo oxidu uhličitého vylúčeného pri horení je približne 40 až 50-krát menšie ako v prípade iných druhov palív.

Drevo je čistý prírodný produkt a ako hmota je z hľadiska obsahu CO2 neutrálne, takže nezaťažuje životné prostredie na rozdiel od fosílnych palív.

Ekonomické kúrenie

Hoci sa s prípravou dreva na kúrenie spája pomerne dosť námahy, z hľadiska nákladov je jednoznačným víťazom. Nech si vyberiete akýkoľvek iný spôsob kúrenia, v súčasnosti zaň zaplatíte viac ako za drevo. O niečo viac dokonca ušetria tí, ktorí majú k dispozícii domáce zdroje dreva, napríklad z pravidelného orezávania a ošetrovania stromov zo záhrady.

Z jedného kilogramu dreva s vlhkosťou do 20 % dokážeme získať 4 kWh energie.

Aby sa to však naozaj oplatilo, je potrebné správne a ekonomicky vykurovať. Čo to v praxi znamená? V prvom rade na vykurovanie používajte výhradne suché drevo dobre skladované drevo. Rovnako je potrebné sledovať výrobcom udávané údaje o výkone jednotlivých krbových vložiek a prispôsobiť tomu aj prikladanie paliva.


 Prečítajte si ešte viac o kúrení drevom: Ako správne kúriť drevom? 


Foto: pexels.com