kvalitná práca overená rokmi...

Zavolajte nám

Radi vám zodpovieme vaše otázky
na telefóne:

0903 772 901
0911 811 221

OFYR

The art of outdoor cooking

Interaktívny katalóg

Pozrite si náš interaktívny katalóg

Naši pracovníci absolvovali kachliarsku školu v Bratislave a sme dlhoročnými členmi cechu kachliarov

Preklad stránky

Slovak Czech English German Hungarian Polish Russian Ukrainian

Krby

alt

V našich zemepisných šírkach museli ľudia vždy riešiť otázku „ako sa ohriať“. Byť v teple totiž nie je len otázkou teoretickou ale nanajvýš praktickou. V podstate ľudstvo bez možnosti ohriať seba a svoje obydlie, s výnimkou tropických oblastí, neprežije. Doslova.


Otázok, ako správne vybrať a mnoho ďalších možno zhrnúť do troch základných okruhov, ktoré je pri otázke ako a čím sa zohrejeme potrebné vyriešiť. Pokiaľ sa teda rozhodneme pre inštaláciu lokálneho vykurovacieho zariadenia (krbu), musíme pamätať na niektoré otázky:

 

  1. technická konštrukcia zariadenia by mala zabezpečiť čo najdokonalejšie spaľovanie, pretože čím lepšie zariadenie funguje, tým viac využijeme energiu, ktorú dodávame akoby "uskladnenú" v palive a tým spotrebu paliva a náklady naňho „znížime“;
  2. umiestnenie zariadenia je ďalšou dôležitou otázkou. Pri nej riešime veci ako odvod spalín (typ a umiestnenie komína), tak i veľmi dôležitý prívod dostatočného množstva čerstvého vzduchu potrebného pre horenie(ako a kadiaľ ho privedieme);
  3. vzhľad zariadenia je otázkou nielen estetickou. Jeho tvar a povrch ovplyvňuje naše pocity, napríklad túžbu byť obklopený krásnymi a esteticky vhodne zvolenými predmetmi. Zvolením určitého typu vykurovacieho zariadenia, v tomto prípade krbu postaveného podľa našej predstavy, môžeme vyjadriť svoje individuálne požiadavky na vzhľad interiéru nášho obydlia. Samotné estetické riešenie, dizajn, výtvarný návrh však úzko súvisia s technickým riešením. Napríklad veľké vonkajšie plochy krbu lepšie odovzdávajú teplo, hmota krbu rozhoduje o jeho akumulačnej schopnosti alebo naopak možnosti rýchleho nábehu teplôt, na kachlicových a omietnutých sálavých stenách krbov sa neprepaľuje prach atď.

V prevažnej väčšine, až na niekoľko výnimiek, nebude krb majiteľom slúžiť ako jediný a hlavný zdroj tepla. Takmer všetky rekonštruované a novo stavané objekty budú mať ako základnú jednotku pre vykurovanie niektorý z moderných, plne automatických alebo len malú obsluhu a údržbu vyžadujúcich systémov.


Aj napriek tomu by sme sa mali zamyslieť nad celkovou koncepciou ekonomiky, obsluhy a prevádzkovej istoty vykurovania. A vo veľkej miere nad tým, aký „priateľský oheň“ chceme doma mať. Pretože či u krbov, krbových kachlí alebo kachlových pecí nám nejde väčšinou len o „zdroj tepla“, ale o potešenie z neho. Toto potešenie však môže byť vysoko užitočné.


A preto skôr ako sa rozhodneme, aký zdroj tepla si vyberieme, je čas zamyslieť sa nad mnohými ďalšími otázkami...


Obráťte sa na nás, navrhneme Vám krb vhodný práve pre Vás.

3D vizualizácie

3D vizualizáciazhmotníme Vašu predstavu vypracovaním 3D vizualizácie

 

Stovky realizácií...

Mapa SlovanskaNa Slovensku a v zahraničí máme už stovky realizácií !OFYR